Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Mojito – Symbol letního osvěžení a radosti

Dnes se podíváme na jednu z nejoblíbenějších a ikonických drinků vůbec – mojito. Tento osvěžující koktejl je známý po celém světě svou unikátní kombinací chutí a vůní, které okouzlují každého.

Historie Mojita

Mojito je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších koktejlů na světě. Jeho původ sahá až do 16. století, kde vznikl na ostrově Kuba. Jeho přesný původ však není zcela jasný a existuje několik teorií.

Jedna z nejrozšířenějších teorií říká, že mojito vzniklo jako lék na různé nemoci. Ostrov Kuba byl v minulosti často postižený malárií, a tak se začalo používat místní bylinné léčivo obsahující mezi jinými ingrediencemi také cukr, limetky a mátu. Kombinace těchto surovin se ukázalo, že mají léčivé účinky, ale také, že jsou osvěžující a velmi chutné. Postupem času se receptura dále vyvíjela a přidávaly se další ingredience, jako je rum a sodovka.

Další teorie hovoří o tom, že mojito bylo oblíbeným nápojem pirátů, kteří se v Karibiku pohybovali. Piráti si přidávali rum k bylinkám a citrusové šťávě, aby jim pomohl bojovat proti skorbutu, nemoci způsobené nedostatkem vitamínu C.

Každopádně se mojito stalo populárním nápojem až v 20. století, kdy se rozšířilo i mimo Kubu do zbytku světa. Dnes je mojito oblíbeným koktejlem v mnoha zemích a je symbolem letního osvěžení a relaxace.

Zajímavosti

Mojito skrývá několik zajímavostí spojených s jeho historií a popularitou.

 • Legendární spisovatel – Ernest Hemingway byl známý svou láskou k mojitu. Při svém pobytu na Kubě si jej často objednával v místních barech. Díky němu se mojito stalo ještě populárnějším a dostalo se do povědomí světové veřejnosti.
 • Rum a máta – Klíčovými ingrediencemi mojita jsou rum a máta. Klasicky se používá bílý rum, který dodává nápoji jemnou sladkost. Máta přidává svěžest a aromatickou vůni, která činí mojito tak osvěžujícím.
 • Oblíbený letní koktejl – Mojito je oblíbeným letním koktejlem díky své osvěžující a chladivé povaze. Navíc obsahuje přibližně 10 % alkoholu, což je ideální pro osvěžení během horkých letních dní.
 • Druhy mojita – Kromě tradičního mojita existuje mnoho druhů. Například existuje mango mojito, jahodové mojito nebo mojito s mátovým sirupem. Každá variace přidává do původního receptu své vlastní ovoce nebo sirup, což vytváří nové a zajímavé chutě.
 • Mojito a karibská kultura – Mojito je pevně zakořeněno v karibské kultuře a je často spojováno s plážemi, tanečními večírky a vůní tropického prostředí. Při konzumaci mojita se tak můžete přenést do atmosféry karibského ráje.

Recept na mojito

Ingredience

 • 50 ml bílého rumu
 • 1 lžíce třtinového cukru
 • 1 limetka
 • 8-10 lístků čerstvé máty
 • Led
 • Sodová voda
 • Limetka na ozdobu

Postup

 1. Limetku rozpulte a půlku nakrájejte na pár plátků, které budou k ozdobení koktejlu. Zbytek vymačkejte do do sklenice Highball (viz. obrázek na začátku článku)
 2. Do vysoké sklenice nalijte limetkovou šťávu a přidejte třtinový cukr.
 3. Přidejte lístky máty a jemně je rozmačkejte dřevěnou tyčinkou nebo tloučkem na koktejly, abyste uvolnili jejich aromatické látky.
 4. Přidejte led do sklenice.
 5. Přilijte bílý rum a promíchejte obsah sklenice, aby se cukr rozpustil.
 6. Doplňte sklenici perlivou vodou (sodou) a zamíchejte.
 7. Ozdobte sklenici plátkem limetky, přidejte pár lístků máty na ozdobení a přidejte do ní slámku.

Mojito je připraveno k podávání!

A kde ochutnat luxusní Mojito?

Pokud jste milovníkem mojita a rádi byste se vydali na cestu za jeho autentickým zážitkem, tak vám rádi doporučíme některé destinace, které jsou pro ochutnávku tohoto osvěžujícího koktejlu ideální.

 • Havana, Kuba – Pokud hledáte pravé kubánské mojito, není lepší místo než jeho rodná země. Havana je plná barev, života a úžasné atmosféry, která jde ruku v ruce s tradičními koktejly. Navštivte některou z místních paladarů nebo barů a nechte se unést do světa autentického kubánského mojita.
 • San Juan, Portoriko – San Juan je známý svými živými ulicemi, nádhernými plážemi a bohatou historií. Toto karibské město je také domovem vynikajícího mojita. V místních barech a restauracích si můžete vychutnat osvěžující mojito, které vám zpříjemní pobyt v tropické ráji.
 • Miami, Florida, USA – Miami je známé svou rozmanitostí a živou atmosférou. Tady najdete mnoho barů a klubů, které nabízejí skvělé mojito. Využijte příležitost ochutnat moderní verze tohoto koktejlu, které mohou obsahovat různé příchutě a variace.
 • Barcelona, Španělsko – Barcelona je městem plným života a kultury a také nabízí vynikající mojito. Navštivte místní pláže, kde si můžete vychutnat osvěžující koktejl přímo u moře. Barcelona je také známá svými stylovými koktejlovými bary, kde si můžete vychutnat mojito v moderním a elegantním prostředí.
 • Rio de Janeiro, Brazílie – Pokud hledáte mojito s exotickým nádechem, Rio de Janeiro je pro vás ideální destinací. Toto brazilské město je plné energie, slunce a písní, které se perfektně hodí k osvěžujícímu koktejlu.

No a na závěr..

Mojito je ikonický koktejl, který si získal světovou popularitu díky svému osvěžujícímu a chutnému charakteru. Je symbolem letních dnů, pláží a příjemných večerů strávených s přáteli. Jeho jedinečná kombinace rumu, limetky, cukru a máty tvoří neodolatelnou chuťovou explozi, která okouzlí každého.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *