Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Petra – tajemné město v Jordánsku

Jordánsko je země, která se pyšní bohatou historií a kulturním dědictvím. Jedním z největších pokladů této země je bezesporu tajemné město Petra, které se nachází v jižní části Jordánska. Toto město se stalo světovým kulturním dědictvím UNESCO a je to jedno z nejnavštěvovanějších turistických cílů v celé oblasti.

Historie

Historie Petry sahá až do 6. století před naším letopočtem, kdy bylo založeno jako jedno z mnoha měst v oblasti. Petra se v průběhu staletí stala významným městem obchodníků, kteří využívali její strategickou polohu na obchodních trasách. V období antiky byla Petra pod vládou římské říše a stala se významným centrem kultury, obchodu a architektury.

Petra se dochovala díky skutečnosti, že byla zčásti vytesána do skály, což chránilo její památky před ničením a zpustošením. Avšak, po pádu římské říše Petra postupně upadala v zapomnění a stala se opuštěnou a zapomenutou.

Objevení Petry

Petra byla objevena pro evropský svět až v roce 1812 švýcarským cestovatelem Johannem Ludwigem Burckhardtem. Burckhardt si uvědomil důležitost tohoto místa a začal s jeho zmapováním. Nicméně, v té době bylo město v havarijním stavu a mnoho památek bylo v troskách. Postupně se však podařilo objevit stále více a více staveb, takže dnes je téměř kompletní.

Architektura

Architektura Petry je bezesporu jedinečná. V městě se nachází řada chrámů, amfiteátrů, krypt a dalších budov, které jsou většinou vytesané přímo do skály. K nejvýznamnějším památkám města patří Urnou ulice, Křižovatka, Klášter, Královský hrob a trumfální oblouk. Tyto památky ukazují, že Petra byla jedním z nejvýznamnějších měst v antickém světě.

Cesta do Petry

Vstup do Petry je umožněn pouze po speciální turistické trase, která začíná v obci Wadi Musa. Cesta k samotnému vstupu do města je již sama o sobě velkým zážitkem, jelikož návštěvníci projdou skalním kaňonem, který se nazývá Siq. Tento kaňon je úzký a vysoký, takže vytváří zvláštní atmosféru a dojem tajemnosti.

Siq Foto: pixabay.com

Po projití Siq se návštěvníci dostanou k prvnímu velkému divadelnímu komplexu – Trezorovému paláci. Toto místo je velmi důležité, jelikož zde byly nalezeny pozůstatky písemných dokumentů a cenných předmětů, které pomohly lépe pochopit historii Petry.

Následující částí trasy je Urnou ulice, která se táhne celou délkou města. Tato ulice byla kdysi obchodním centrem města a byla lemována obchody a budovami. Dnes se zde nachází řada historických staveb, jako jsou například chrámy a paláce.

Dalším významným místem v Petře je Klášter, který se nachází na kopci nad městem. Je to druhá největší budova v městě a má velmi podobnou architekturu jako slavný chrám Al-Khazneh. Klášter je dostupný po 800 schodech, což je pro mnohé návštěvníky náročná výzva. Avšak, výhledy z vrcholu kopce na celé město a okolní krajinu stojí za námahu.

Poslední částí trasy je průchod Velkým siqem, který je dlouhý asi 1,2 km a vede od Královského hrobu k trumfálnímu oblouku. Trumfální oblouk byl postaven jako připomínka vítězství Petra nad Římany a je velmi impozantním stavebním dílem.

Co uvidíte v okolí?

Kromě samotného města Petra se v okolí nachází řada dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější patří město Wadi Rum, které je jedním z nejkrásnějších míst na světě díky své jedinečné krajinné kráse. Toto místo je známé také jako „Město Marťanů“, jelikož zde byly natočeny některé scény z filmu Marťan.

Dalším zajímavým místem v okolí Petry je také město Aqaba, které se nachází u Rudého moře. Toto město je oblíbené mezi potápěči a dalšími milovníky vodních sportů, jelikož voda v Rudém moři je velmi teplá a průzračná. Kromě toho se zde nachází také několik zajímavých historických památek, jako je například pevnost Mamluk.

Petra a její okolí je velmi zajímavé a atraktivní místo pro turisty, kteří hledají něco více než jen obyčejné památky. Kombinace jedinečné krajiny, bohaté historie a fascinující architektury dělá z tohoto místa jedno z nejzajímavějších míst na světě.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *