Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Pisa – Město s nakloněnou pověstí

Vítejte ve městě Pisa, italské perle toskánského regionu, která je známá po celém světě svým nezaměnitelným symbolem – Šikmou věží. Pisa je město bohaté na historii, kulturu a architektonická poklady, které lákají návštěvníky z celého světa. Přestože se město často spojuje se svou slavnou věží, Pisa nabízí mnohem více než jen tento ikonický symbol.

Šikmá věž a její tajemství

Šikmá věž je nejznámější symbolem Pisy je nepochybně hlavní atrakcí města. Její sklon a neobvyklý vzhled přitahují návštěvníky z celého světa, ale co se skrývá za tímto ikonickým zjevem?

Šikmá věž, která je součástí komplexu Katedrály Pisa, byla postavena v 12. století jako zvonice. Její slavný sklon je výsledkem konstrukčních chyb, které se objevily již při stavbě. Přestože se stavba měla pouze lehce nachylovat, tak při jejím dokončení v roce 1372 dosahoval sklon až 4 stupně. Od té doby bylo provedeno mnoho oprav a stabilizačních prací, aby se věž udržela ve „vzpřímené“ poloze.

Jedno z tajemství Šikmé věže spočívá v tom, že je postavena na nestabilním podloží, které se skládá z měkkých písčitých a jílovitých vrstev. To způsobuje, že se věž naklání a její sklon se postupně zvyšuje. Stabilizace věže byla komplexní a zahrnovala mimo jiné odstraňování zeminy pod základy a přidávání protiváhy na opačné straně.

Baptisterium v Pise

Nesmíme zapomenout také na Baptisterium, které je součástí komplexu kolem Šikmé věže. Tento poklad z 12. století je známý svými akustickými vlastnostmi. Baptisterium v Pise bylo postaveno v průběhu několika století a dokončeno na začátku 14. století. Je to význačný příklad románské architektury a bylo inspirováno baptisteriem v Florencii. Jedná se o velkou kruhovou stavbu s mnoha významnými architektonickými detaily, včetně mnoha oblouků, sloupů a mramorové výzdoby.

Baptisterium je známé také pro svou impozantní akustiku, což umožňuje návštěvníkům si zde vychutnat zaznívající zpěv. Uvnitř budovy se nachází několik uměleckých děl, včetně sochy svatého Jana Křtitele od italského sochaře Giovanna Pisanella a bohatě zdobené kazatelny.

Baptisterium v Pise je součástí komplexu, který zahrnuje také Katedrálu a zmíněnou šikmou věž. Tyto tři stavby tvoří jedinečný soubor, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejslavnějším turistických atrakcí v Itálii.

Campo Santo

Campo Santo, známý také jako Hřbitov svatých v Pise, je historický hřbitov nacházející se na náměstí Piazza dei Miracoli, takže kousek od samotné šikmé věže. Tento pohřební komplex patří také k velmi zajímavým místem ve městě Pisa a má bohatou historii a uměleckou důležitost.

Hřbitov Campo Santo byl založen v 12. století a je jedním z nejstarších hřbitovů v Itálii. Jeho hlavním architektonickým prvkem je mohutná zděná zeď obklopující hřbitov a tvořící čtverec. Uvnitř zdi se nachází travertinové náhrobky, stély a kaple, které zdobí nádherné fresky a umělecká díla.

Hlavním uměleckým pokladem Campo Santo jsou fresky, které byly namalovány na stěnách kaplí během 14. a 15. století. Tyto fresky vyprávějí biblické příběhy a zobrazují různé aspekty středověkého života a náboženství. Mezi nejslavnější fresky patří dílo „Mrtvá krajina“ od Benozza Gozzoliho a „Poslední soud“ od Fra Angelica.

Campo Santo byl poničen během druhé světové války, když byl zasažen bombovými útoky, což poškodilo některé fresky a stavební prvky. Nicméně byly zahájeny rozsáhlé rekonstrukční práce, aby byly obnoveny poničené části a zachována historická důležitost tohoto místa.

Botanická zahrada Orto Botanico di Pisa

Orto Botanico di Pisa, česky spíše jako Botanická zahrada v Pise je krásný a klidný botanický park, který stojí také za navštívení. Tato botanická zahrada má dlouhou historii a nabízí návštěvníkům možnost objevit rozmanitost rostlinného světa a užít si klidný odpočinek ve středu města.

Historie Orto Botanico di Pisa sahá až do 16. století, kdy byla založena jako součást Univerzity v Pise. Jedná se o jednu z nejstarších botanických zahrad v Itálii a v Evropě obecně. V rámci zahrady bylo vždy kladeno důraz na výzkum a studium rostlin a léčivých bylin.

V botanické zahradě najdete obrovské množství rostlinného bohatství, včetně exotických druhů, endemických rostlin a stromů různých klimatických zón. Zahrada je rozdělena do různých sekcí a zahrnuje skleníky, kde jsou pěstovány rostliny z teplých a subtropických oblastí. Pro milovníky botaniky a zahradničení je Orto Botanico di Pisa skvělým místem pro studium a objevování různých rostlinných druhů.

Závěr

Italská Pisa určitě nabízí i mnoho dalších zajímavých míst. My jsme se snažili vybrat ty turisticky velmi často navštěvované a které by vás mohli zajímat. Během návštěvy tohoto krásného města určitě narazíte i na muzeum Museo dell’Opera del Duomo, most Ponte di Mezzo, krásné uličky a kavárny, městské hradby a další krásy tohoto města…

Ještě na závěr pro vás máme jednu legendu týkající se šikmé věži. Jedna z legend o nakloněné věži vypráví o tom, že věž se naklonila poté, co se jeden ze stavitelů zamiloval do krásné dívky a do své práce vložil takovou vášeň, že se věž rozhodla sklonit směrem k ní. Legenda, která je až k neuvěření, že ano?

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *