Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Sagrada Familia – Nevšední katedrála Antoniho Gaudího v srdci Barcelony

Sagrada Familia je největší katedrála v Barceloně a je to jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Španělsku. Její unikátní architektura a bohatá historie přitahují každoročně miliony turistů z celého světa. V tomto článku se podíváme na historii, architekturu a zajímavosti, které návštěvníci mohou očekávat.

Historie

Sagrada Familia byla navržena architektem Antoniem Gaudím v roce 1882, ale práce na ní byly zahájeny až v roce 1884. Gaudí se věnoval této katedrále až do své smrti v roce 1926 a od té doby bylo na její dokončení pracováno řadou architektů a stavebních firem.

Během Španělské občanské války byla katedrála poškozena a následně opuštěna. Práce na ní byly obnoveny v roce 1952 a od té doby pokračují až do dnešního dne. V roce 2010 byla Sagrada Familia posvěcena papežem Benediktem XVI.

Architektura

Sagrada Familia byla navržena jako kombinace gotického a modernistického stylu. Je to jedna z nejneobvyklejších staveb na světě a jediná katedrála, která stále ještě není dokončena.

Katedrála bude mít celkem 18 věží, z nichž nejvyšší bude mít výšku 172 metrů. Věže jsou věnovány různým biblickým postavám a zvířatům. Například věž zasvěcená Panně Marii bude mít výšku 138 metrů, věž zasvěcená svatému Barnabáši bude mít výšku 103 metrů a věž zasvěcená svatému Štěpánovi bude mít výšku 110 metrů.

Katedrála má také tři vstupy, které jsou zasvěceny třem hlavním událostem z Kristova života: narození, utrpení a vzkříšení. Vnitřek katedrály je plný sloupů a ozdob a celá katedrála je pokryta náboženskými symboly a ornamenty.

Zajímavosti

 • Katedrála bude dokončena podle předpokladů v roce 2026, kdy uplyne 100 let od smrti Antonia Gaudího.
 • Katedrála je financována z darů od návštěvníků a sponzorů. Vstupné v roce 2023 je 26 eur pro dospělé a 24 eur pro studenty.
 • Katedrála je na seznamu UNESCO a je považována za jednu z nejvýznamnějších modernistických staveb na světě.
 • Sagrada Familia byla často kritizována za to, že se příliš vzdaluje tradičnímu stylu katedrál a že je příliš extravagantní a nepraktická. Nicméně, mnoho lidí ji vidí jako jednu z nejkrásnějších staveb na světě.
 • V roce 2010 byla Sagrada Familia navštívena papežem Benediktem XVI, který posvětil oltář katedrály.
 • Katedrála je také známá svými vitrážemi, které jsou navrženy tak, aby co nejlépe propouštěly světlo. Barvy vitráží se mění v závislosti na denní době a na slunečním svitu.
 • V roce 2019 byla v katedrále instalována největší varhanní soustava na světě, která má celkem 26 000 trubek a 4 klávesnice.
 • Katedrála má také zvláštní zvukový systém, který umožňuje návštěvníkům slyšet modlitby v různých jazycích.
 • Návštěvníci si mohou prohlédnout i muzeum, které obsahuje náčrtky, modely a další artefakty související s historií a stavbou Sagrada Familia.

  Sagrada Familia je neuvěřitelně krásná a jedinečná stavba, která přitahuje turisty z celého světa. Její architektura je kombinací gotického a modernistického stylu a celá katedrála je pokryta náboženskými symboly a ornamenty.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *