Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Stonehenge – Tajemné kamenné kruhy plné historie a tajemství

Stonehenge je jedním z nejznámějších a nejzajímavějších míst archeologického zájmu v Anglii. Nachází se na Salisbury Plain v hrabství Wiltshire a je to největší a nejkomplexnější prehistorické kamenné monumentální místo na světě. Stonehenge přitahuje ročně tisíce turistů z celého světa, kteří přijíždějí, aby se podívali na jednu z nejvýznamnějších archeologických památek světa.

Historie Stonehenge

Stonehenge byl postaven v několika fázích přibližně mezi roky 3000 př. n. l. a 1600 př. n. l. a vytvořil ho pravděpodobně keltský kmen, který žil v oblasti, ačkoli to není zcela jisté. Kamenné bloky, které byly použity pro stavbu Stonehenge, byly přemístěny z oblasti, která je vzdálena přibližně 25 km od místa, kde je Stonehenge dnes. Tyto bloky váží až 50 tun a je tedy pravděpodobné, že byly přemisťovány pomocí dřevěných roštů, kluzišť a táhel. V roce 1986 bylo pomocí radioaktivního uhlíku datování zjištěno, že nejstarší část Stonehenge byla postavena v roce 3100 př. n. l.

Stavba Stonehenge je složitým systémem kruhů a příkopů vytesaných v zemi a na něm jsou uspořádány obrovské kameny. Hlavní kruh je tvořen 30 kameny z doleritu, které váží až 25 tun. Ty jsou uspořádány v kruhu a přitom každý kámen má své místo v řadě, takže není zcela jasné, jak se kameny sem dostaly. Většina kamenů, které jsou na místě dnes, byly pravděpodobně dopraveny z oblasti Marlborough Downs, zhruba 25 km na severovýchod od Stonehenge. Existuje také názor, že byly přineseny z Walesu.

Vědecká debata o Stonehenge

Existuje mnoho teorií o tom, proč byl Stonehenge postaven. Někteří vědci se domnívají, že byl postaven jako astronomický kalendář a byl používán pro sledování slunečního světla během letního a zimního slunovratu a rovnodennosti. Jiní tvrdí, že Stonehenge byl postaven jako posvátné místo, kde se konaly obřady a rituály, nebo jako místo pohřbů důležitých osobností. Další teorie se zase zabývají významem kamenných bloků a jejich umístění v kruhu.

V posledních letech vědci provedli mnoho výzkumů a studií, aby zjistili více informací o Stonehenge. V roce 2014 bylo pomocí neinvazivních technologií objeveno, že existuje mnoho dalších kamenných bloků pod zemí, které nebyly dosud odhaleny. V roce 2018 byla objevena tajemná jeskyně pod Stonehenge, která byla používána pro různé rituály a obřady.

Návštěva Stonehenge

Pro návštěvu Stonehenge existuje několik možností. Můžete si zakoupit vstupenku předem online nebo na místě v návštěvnickém centru. Pokud si zakoupíte vstupenku online předem, můžete si vybrat časový harmonogram, který vám bude vyhovovat. Na místě se pak musíte pouze zaregistrovat u vstupu do areálu.

V návštěvnickém centru si můžete prohlédnout výstavu o historii Stonehenge a dozvědět se více informací o tomto fascinujícím místě, pokud jste vám už všechno neprozradily my. Poté můžete buď použít bezplatný autobus, který vás doveze k Stonehenge, nebo si můžete projít krátkou procházku pěšky.

Na místě samotném se můžete projít kolem kamenných bloků a pozorovat je zblízka. Nicméně, vzhledem k ochraně tohoto kulturního dědictví je vstup na kamenné bloky omezen a musíte se držet určených stezek. Na místě se nacházejí také informační tabule, které vám poskytnou více informací o historii a významu Stonehenge.

Co si vzít s sebou?

Pokud se rozhodnete navštívit Stonehenge, doporučujeme vám si vzít vodu, pokrývku hlavy a vhodné oblečení, protože počasí může být velmi proměnlivé. Pokud máte rádi fotografování, nezapomeňte si s sebou přinést fotoaparát, protože Stonehenge nabízí mnoho krásných fotografií.

Stonehenge Foto: pixabay.com

Pokud máte čas, doporučujeme si také projít okolní oblasti a navštívit město Salisbury, které se nachází jen kousek od Stonehenge. V Salisbury se nachází nádherná gotická katedrála, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Katedrála je největší středověkou katedrálou v Anglii a je nejen krásným příkladem gotické architektury, ale také má v sobě mnoho historických artefaktů.

Další možností je navštívit Avebury, což jsou další starověké kamenné kruhy nacházející se asi 32 km od Stonehenge. Tento areál je však volně přístupný a můžete se zde volně pohybovat a prohlížet si kamenné bloky zblízka, ale prosím respektujte památky a chovejte se k nim s úctou.

Ve výsledku je..

Stonehenge fascinující místo plné historie a tajemství. I přes mnoho studií a výzkumů stále zůstává mnoho otázek nezodpovězeno a jeho význam pro starověké obyvatelstvo je stále nejasný. Pro návštěvníky z celého světa je Stonehenge symbolem tajemství a mystiky a jedním z nejkrásnějších příkladů pravěkého umění.

Návštěva Stonehenge je jedinečným zážitkem a doporučujeme ji všem, kteří mají zájem o historii, archeologii a kouzlo starověkých míst. Pokud se rozhodnete navštívit Stonehenge, nezapomeňte si přinést dostatek času a úcty k tomuto posvátnému místu a užijte si krásu a mystiku, které zde panují.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *