Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Taj Mahal – nejznámější indické mauzoleu

Dnes se podíváme na jednu z nejkrásnějších a nejikoničtějších památek světa – Taj Mahal, ale přeložen jako Tádž Mahal. Tento monumentální pohřební komplex se nachází v indickém městě Ágra a je symbolem lásky a oddanosti. Jeho krása a architektonická dokonalost jsou natolik fascinující, že se stal jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů na světě. V tomto článku se podíváme na historii, legendy a zajímavosti související s Tádž Mahalem a zároveň vám poskytneme užitečné informace pro vaši návštěvu této neuvěřitelné památky.

Historie Tádž Mahalu

Taj Mahal byl postaven v 17. století na popud mughalského císaře Šáh Jahána (Šáhdžahána), který si ho nechal vybudovat na památku své milované manželky Mumtáz Mahalové, která zemřela při porodu čtrnáctého dítěte.

Stavba Tádž Mahalu trvala celých 22 let a byla dokončena v roce 1653. Na stavbě se podílelo mnoho architektů, sochařů, malířů a řemeslníků, kteří vytvořili jednu z nejkrásnějších a nejkomplexnějších staveb světa. Taj Mahal je postaven z bílého mramoru a zdobí ho různé vzory, klenoty a drahokamy.

Tádž Mahal foto:pixabay.com

Architektura Tádž Mahalu

Architektura Tádž Mahalu je jedinečná kombinace islámské, peršské a indické architektury, což dává této stavbě zvláštní charakter. Stavba byla navržena perským architektem Ustadem Ahmadem Lahaurim a dokončena byla v roce 1653 po 22 letech práce. Vzhled Tádž Mahalu je nesmírně symetrický a kladen byl důraz na každý detail, aby vytvořil harmonický celek. Stavba je tvořena z bílého mramoru, který je zdoben různými druhy drahokamů a mramoru, což dodává budově nádhernou výzdobu.

Symetrie stavby je zvláště patrná na fasádě, kde jsou 4 minarety umístěny tak, aby vytvořily dojem, že jsou stejně vysoké, i když ve skutečnosti jsou delší ty, které jsou blíže ke středu stavby. Uprostřed Tádž Mahalu se nachází centrální hala, která je obklopena čtyřmi menšími halami. Vstup do centrální haly je zdoben drahokamy, které jsou umístěny v komplikovaných vzorech.

Architektura Tádž Mahalu je úchvatná, ať už se díváte na stavbu zblízka nebo z dálky. Tajemstvím jeho symetrie a krásy je kombinace rozmanitých architektonických stylů, které se dokonale slévají do jednoho celku. Stavba je také unikátní tím, že se mění podle denního světla a počasí, což dodává Tádž Mahalu ještě více magie a krásy.

Kdo byl Mughal císař Šáh Jahán?

Mughal císař Šáh Jahán byl jedním z nejvýznamnějších vládců Indie. Narodil se v roce 1592 a vládl v letech 1628 až 1658. Jeho vláda byla poznamenána válkami a politickými intrikami, ale také láskou a krásou.

Šáh Jahán byl velkým patronem umění a architektury a jeho největším dílem je bezesporuzmíněný Tádž Mahal. Tádž Mahal byl pro Šáha Jahána symbolem věčné lásky a památkou na jeho krásnou manželku.

Architektem této stavby byl Ustad Ahmad Lahauri, který pracoval pod dohledem Šáha Jahána. Tádž Mahal je dokonalým příkladem mughalské architektury, která je spojena s vlivy perské a indické kultury. Její symetrie a krása jsou nádherným příkladem mughalského stylu.

Návštěva Tádž Mahalu

Pokud plánujete návštěvu Tádž Mahalu, tak je potřeba tak jako vždy si zjistit několik užitečných informací:

  • Otevírací doba – Otevírací doba se samozřejmě může změnit nebo lišit, proto ji nikdy v článcích neuvidíme a doporučujeme si ji ověřit vždy na oficiálních webových stránkách místa.
  • Vstupné – Vstupné na Tádž Mahal se liší v závislosti na národnosti. My jako zahraniční turisté platíme vstupné dle aktuálního ceníku.
  • Oblečení – Jelikož se jedná o vstup do památky, tak je potřeba mít formální, slušné oblečení. Oblečení by vám mělo krýt ramena a kolena.
  • Bezpečnost – Při vstupu do Tádž Mahalu budete kontrolováni bezpečnostními složkami. Je zakazáno vstupovat s kovovými věcmi, jídlem nebo kabelky.

Tádž Mahal a jeho okolí

Tádž Mahal je nejvýznamnější a nejkrásnější atrakcí v Ágře, ale město a jeho okolí nabízejí mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě, takže pokud budete mít více času, tak se porozhlédněte po okolí. V okolí Tádž Mahalu se nachází mnoho dalších památek, jako například pevnost Agra Fort, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Agra Fort byla postavená v roce 1565 císařem Akbarem a pyšní se neuvěřitelnými zahradami, paláci a mešitami, které vypovídají o mughalské architektuře.

Další památkou, kterou stojí za návštěvu, je Fatehpur Sikri, bývalé hlavní město Mughalské říše postavené císařem Akbarem v roce 1571. Toto město, zapsané také na seznamu světového dědictví UNESCO, je známé pro své mnoho impozantních budov, mezi nimiž se nachází Diwan-i-Khas, Buland Darwaza a Salim Chishtiho hrobka.

Pokud se zajímáte o hinduistickou kulturu, určitě navštivte Mátu Mandír, nejznámější chrám hinduistického boha Krišny. Chrám byl postaven v roce 1815 mahárádžou Sawai Jai Singh II. a pyšní se unikátními malbami a sochami bohů.

Kromě památek se v Ágře a okolí nachází také zajímavé trhy a bazary, kde můžete nakoupit mnoho různých výrobků, včetně koberců, šperků, textilu a koření.

Pokud plánujete návštěvu Tádž Mahalu, tak si určitě dejte dostatek času a nechte se unášet krásou a historie v této oblasti.

Na závěr

Návštěva Tádž Mahalu je jedinečným zážitkem, který by si měl každý cestovatel a milovník krásy a historie určitě nenechat ujít. Krása a harmonie, kterou tato stavba vyzařuje, je zcela ohromující a nepopsatelná slovy. Navíc, okolní Ágra nabízí mnoho dalších zajímavostí, jako jsou mohutné pevnosti, krásné zahrady a další historické památky. Pokud plánujete návštěvu Tádž Mahalu, je důležité si předem zjistit důležité informace, které jsme zmínili, ať nejste nemile překvapeni. Tak hurá za objevováním!

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *