Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Vývar – nezbytná součást kuchyně v mnoha zemích světa

Vývar je tradiční základ mnoha pokrmů v různých kuchyních po celém světě. Tento tekutý výtažek se vyrábí vařením masa, kostí a zeleniny a používá se jako základ pro polévky, omáčky a různé druhy jídel. Vývar je oblíbenou součástí stravy v mnoha zemích světa a každá z nich má své vlastní tradiční recepty a způsoby přípravy.

Historie vývaru

Historie vývaru sahá až do starověku. V starověkém Řecku a Římě byl vývar považován za zdravou a výživnou potravinu a používal se k léčení různých onemocnění. Vývar se v té době vařil především z ryb a zvěřiny.

Ve středověku se výroba vývaru stala velmi populární v Evropě, zejména v klášterech. V té době se vývar vařil hlavně z masového vývaru a obsahoval mnoho koření a bylin, které se používaly k léčení různých onemocnění.

Později se výroba vývaru stala běžnou součástí kuchyně v mnoha zemích světa. V moderní době se vývar používá nejen jako základ pro polévky a omáčky, ale také jako součást mnoha jiných jídel.

Tradiční recepty vývaru

Každá země, ale i rodina má své vlastní tradiční recepty na vývar. V některých zemích se vývar vaří zejména z hovězího masa, v jiných zase z kuřecího nebo rybího masa. Jinde se do vývaru přidávají koření a byliny, jako jsou cibule, mrkev, petržel, bobkový list, česnek, tymián a rozmarýn. V jiných zemích se vývar vaří pouze s minimem koření.

V Itálii se například vyrábí tradiční vývar, který se používá jako základ pro různé druhy polévek, jako je minestrone. Tento vývar se vaří z hovězího masa, cibule, mrkve, petržele, stonků celeru a rajčatového protlaku.

Výběr masa může být pestrý můžete vybírat od bílého až po tmavé, ale nejčastěji se používají kuřecí, hovězí, telecí nebo vepřové kosti. Kosti se většinou předem opékají v troubě nebo na pánvi, což dodá vývaru zvláštní chuť a barvu (a také se nezakalí).

Další důležitou součástí vývaru je zelenina. Nejčastěji se používá kořenová jako jsou mrkev, celer, cibule, petrželová kořen, ale i další druhy zeleniny podle vašeho gusta. Tyto suroviny se často přidávají do vývaru celé a až po uvaření se vyjmou.

Kromě masa a zeleniny se do vývaru může přidat i koření a bylinky, jako je bobkový list, tymián, rozmarýn, jalovec, nové koření, chilli, saturejka, ale také sůl a pepř podle chuti.

A jak vývar připravit?

Základem vývaru je uvaření kostí v dostatečném množství vody a následné vaření s přidanou zeleninou a kořením. Délka vaření záleží na konkrétním druhu vývaru. Vývar se poté sceďte a může se použít k přípravě různých druhů polévek, omáček, rizot a dalších pokrmů.

Vývar je nejen výborným základem pro přípravu jiných pokrmů, ale má také mnoho zdravotních benefitů. Obsahuje mnoho živin, jako jsou vitamíny, minerály, kolagen a aminokyseliny, které podporují zdravou kůži, klouby a imunitní systém.

Kromě toho může být vývar užitečný při léčbě různých onemocnění. Vědecké studie naznačují, že konzumace vývaru může pomoci při zlepšení zažívacího traktu, snížení zánětů a podporu imunitního systému.

Vývar je tedy vynikajícím pokrmem, který by měl být součástí každého zdravého jídelníčku. Historii a tradiční vývary jsme vám trošku představili. Teď je na čase vám představit jak vývar děláme my. Nejčastěji tedy preferuji hovězí (maso lze zaměnit za kuřecí/vepřové). Každý vývar dělá trošku odlišně a je potřeba respektovat jeho volbu. Recept bude bez hmotnosti ingrediencí. Upravte si hmotnosti ingrediencí dle vašich chutí.

Nachystáme si:

Hovězí(kuřecí/vepřové) maso – kýtu, plecko, zadní, svíčkovou.. necháme na vás.
Hovězí kosti – morkové nebo tzv. hovězí harfy.
Mrkev
Petržel
Celer
Cibuli

Česnek (pár stroužků)
Koření – Nové koření, pepř (celé kuličky), sůl, bobkový list, jalovec (pouze pro hov. vývar).
Libeček, lístky petržele.
Pokud si do vývaru ještě něco přidáte/odeberete proč ne.. Tohle je náš recept.

Postup:

Kosti zatáhneme (do zlatova) na 15-20 minut na 220 C v troubě. Mezitím si můžete očistit připravenou zeleninu. Jakmile se nám kosti do zlatova zatáhnou, tak je vytáhněte a naskládejte do hrnec společně se zeleninou a kořením. Zalijte vodou maso i zeleninu a můžete vývar zlehka vařit (ohřívat). Vývar by se neměl vařit, ale měl by zpravidla jenom „probublávat“. Pokud se objeví pěna, tak ji sesbírejte, ale díky opečení kosti by neměla. Doporučuji vařit minimálně 12 hodin, nejlépe 24 hodin. Po vaření vývar přeceďte. Zeleninu nekonzumujte (ale pokud chcete?), raději si ve vývaru uvařte novou, maso oberte. Vývar je hotový a připravený ke konzumaci.

Vzhledem k tomu, že vývar by se měl „táhnout“ dlouho, aby dosáhl vynikající chuti a ve vývaru se uvolnilo z ingrediencí spoustu vitamínů a minerálů, tak takové minimálně 24 hodinové vaření vzhledem k cenám za energii nemusí potěšit. Já jsem si zakoupil multifunkční hrnec Russell Hobbs 28270-56, který má možnost i pomalého vaření navíc je i energeticky velmi úsporný, takže vývar mohu táhnout opravdu dlouho a levně. Vývar používám do všeho, tak se mi to oplatí… (Hrnec nabízí i spoustu jiných funkcí a programů)

Připomínám, že jsem přiložil náš recept. Každý vývar vaří jinak, výtečné jsou i zeleninové vývary. Klidně se s námi můžete podělit s vaším vývarem. Děkujeme!
Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *