Vývar – nezbytná součást kuchyně v mnoha zemích světa

Vývar je tradiční základ mnoha pokrmů v různých kuchyních po celém světě. Tento tekutý výtažek se vyrábí vařením masa, kostí a zeleniny a používá se jako základ pro polévky, omáčky a různé druhy jídel. Vývar je oblíbenou součástí stravy v mnoha zemích světa a každá z nich má své vlastní tradiční recepty a způsoby přípravy.

Historie vývaru

Historie vývaru sahá až do starověku. V starověkém Řecku a Římě byl vývar považován za zdravou a výživnou potravinu a používal se k léčení různých onemocnění. Vývar se v té době vařil především z ryb a zvěřiny.

Ve středověku se výroba vývaru stala velmi populární v Evropě, zejména v klášterech. V té době se vývar vařil hlavně z masového vývaru a obsahoval mnoho koření a bylin, které se používaly k léčení různých onemocnění.

Později se výroba vývaru stala běžnou součástí kuchyně v mnoha zemích světa. V moderní době se vývar používá nejen jako základ pro polévky a omáčky, ale také jako součást mnoha jiných jídel.

Tradiční recepty vývaru

Každá země, ale i rodina má své vlastní tradiční recepty na vývar. V některých zemích se vývar vaří zejména z hovězího masa, v jiných zase z kuřecího nebo rybího masa. Jinde se do vývaru přidávají koření a byliny, jako jsou cibule, mrkev, petržel, bobkový list, česnek, tymián a rozmarýn. V jiných zemích se vývar vaří pouze s minimem koření.

V Itálii se například vyrábí tradiční vývar, který se používá jako základ pro různé druhy polévek, jako je minestrone. Tento vývar se vaří z hovězího masa, cibule, mrkve, petržele, stonků celeru a rajčatového protlaku.

Výběr masa může být pestrý můžete vybírat od bílého až po tmavé, ale nejčastěji se používají kuřecí, hovězí, telecí nebo vepřové kosti. Kosti se většinou předem opékají v troubě nebo na pánvi, což dodá vývaru zvláštní chuť a barvu.

Další důležitou součástí vývaru je zelenina. Nejčastěji se používá kořenová jako jsou mrkev, celer, cibule, petrželová kořen, ale i další druhy zeleniny podle vašeho gusta. Tyto suroviny se často přidávají do vývaru celé a až po uvaření se vyjmou.

Kromě masa a zeleniny se do vývaru může přidat i koření a bylinky, jako je bobkový list, tymián, rozmarýn, jalovec, nové koření, chilli, saturejka, ale také sůl a pepř podle chuti.

A jak vývar připravit?

Základem je uvaření kostí v dostatečném množství vody a následné vaření s přidanou zeleninou a kořením. Délka vaření záleží na konkrétním druhu vývaru. Vývar se poté sceďte a může se použít k přípravě různých druhů polévek, omáček, rizot a dalších pokrmů.

Vývar je nejen výborným základem pro přípravu jiných pokrmů, ale má také mnoho zdravotních benefitů. Obsahuje mnoho živin, jako jsou vitamíny, minerály, kolagen a aminokyseliny, které podporují zdravou kůži, klouby a imunitní systém.

Kromě toho může být vývar užitečný při léčbě různých onemocnění. Vědecké studie naznačují, že konzumace vývaru může pomoci při zlepšení zažívacího traktu, snížení zánětů a podporu imunitního systému.

Vývar je tedy vynikajícím pokrmem, který by měl být součástí každého zdravého jídelníčku. Historii a tradiční vývary jsme vám trošku představili. Teď je na čase vám představit jak vývar děláme my. Nejčastěji tedy preferuji hovězí (maso lze zaměnit za kuřecí/vepřové). Každý vývar dělá trošku odlišně a je potřeba respektovat jeho volbu. Recept bude bez hmotnosti ingrediencí. Upravte si hmotnosti ingrediencí dle vašich chutí.

Nachystáme si:

Hovězí(kuřecí/vepřové) maso – kýtu, plecko, zadní, svíčkovou.. necháme na vás.
Hovězí kosti – morkové nebo tzv. hovězí harfy.
Mrkev
Petržel
Celer
Cibuli

Česnek (pár stroužků)
Koření – Nové koření, pepř (celé kuličky), sůl, bobkový list, jalovec (pouze pro hov. vývar).
Libeček, lístky petržele a pórek.
Pokud si do vývaru ještě něco přidáte/odeberete proč ne.. Tohle je náš recept.

Postup:

Kosti zatáhneme (do zlatova) na 15-20 minut na 220 C v troubě. Do hrnce dáme vodu, omyté maso a koření a začneme vařit. Jakmile se nám kosti do zlatova zatáhnou, tak jej přidejte do vývaru. Občas můžete vývaru přidat více stupňů, ale měl by zpravidla jenom „probublávat“. Pokud se objeví pěna, tak ji sesbírejte. Po dvou hodinách vaření přidejte očištěnou zeleninu. Doporučuji vařit minimálně 6 hodin, nejlépe 12 hodin. Dvě hodiny před koncem vaření přidejte lístky petržele, pórek a libeček. Po vaření vývar přeceďte. Zeleninu nekonzumujte (ale pokud chcete?), uvařte si ve vývaru novou, maso oberte. Vývar je hotový a připravený ke konzumaci.

Připomínám, že jsem přiložil náš recept. Každý vývar vaří jinak, výtečné jsou i zeleninové vývary. Klidně se s námi můžete podělit s vaším vývarem. Děkujeme!

Chcete rozjet vývarovou diskuzi? Skupina k tomu není určená, ale bránit vám nebudeme.. Diskutujte s námi na facebooku.
Sdílejte článek na sociálních sítích

Reklama

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *