Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Budapešťský parlament v celé své nádheře

Budapešť, nazývaná „Perla Dunaje“, neustále okouzluje svým nádherným panoramatem a historickými poklady. Mezi mnoha vznešenými budovami, které zdobí břehy Dunaje, vyniká královským leskem budova Maďarského parlamentu. Tato stavba, která je nejen politickým centrem země, ale i architektonickým skvostem, láká návštěvníky z celého světa.

Historie parlamentu

Budapešťský parlament je jedním z nejvýznamnějších symbolů maďarského hlavního města a celé země. Jeho vznik sahá až do období rakousko-uherského monarchie, kdy byla zahájena jeho výstavba v roce 1885. Architektonická koncepce byla svěřena maďarskému architektovi Imre Steindlovi, který se inspiroval gotickým a renesančním stylem. Budova byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1902.

Současnost Budapešťského parlamentu

Dnes slouží Budapešťský parlament jako sídlo maďarského parlamentu a pokud nezasedá sněmovna, tak je otevřen pro veřejnost. Jeho poloha na břehu řeky Dunaje mu dodává dramatický vzhled, zejména při nočním osvětlení, které vytváří úchvatnou atmosféru.

Pokud se rozhodnete navštívit interiér parlamentu, tak budete obdivovat bohatě zdobené sály, včetně slavnostního schodiště, kupole a korunovační komnaty, která byla původně určena pro korunovaci maďarských králů.

Budapešťský parlament je velmi turisticky oblíbené a ročně ho navštíví více jak půl milionů turistů. K parlamentu se dostanete krásně skrze MHD/metro a pak pár minutek pěšky. Kousek od parlamentu se nachází Budínský hrad s rybářskou baštou, Széchenyiho řetězový most a Bazilika svatého Štěpána, které určitě také stojí za navštívení!

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *