V Evropě se koná mnoho zajímavých festivalů, které stojí za to navštívit. Tentokrát naše putování povede do Bulharska. Budeme nejen poznávat, ale také se kochat a veselit. A kdo ví, třeba někdo bude chtít i k růži přivonět.
Historie
Údolí růží je asi 120 km dlouhá dolina mezi pohořími Stará planina a Sredna gora. Pěstují se zde nejvoňavější růže na celém Balkánském poloostrově. Tento druh se nazývá růže damašská (Rosa Damascena), což je jeden z hlavních symbolů Bulharska. Okvětní lístky růží se lisují
a vyrábí se z nich vysoce kvalitní olej, užívaný při výrobě parfémů.
Jak se se damašská růže do Bulharska dostala? Stará legenda praví, že se dcera bohatého kupce
z Damašku bláznivě zamilovala do mladého obchodníka z Bulharska. Leč jejich lásce nebylo přáno. Když přišel čas loučení, jako výraz lásky darovala svému milému růži a pravila, že květina stejně jako její cit nikdy nezhyne a každé jaro vykvete. Mladík růži přijal a po návratu do města Kazanlak ji zasadil, načež opravdu rozkvetla.
Krásná legenda, že? Dnes odborníci soudí, že se damašská růže dostala do Bulharska v 17. století přes turecké kupce. Tehdy bylo Bulharsko součástí Osmanské říše.
Jak festival probíhá?
Centrem Údolí růží je město Kazanlak, které se proslavilo produkcí růžového oleje do té míry,
že růže pronikla i do městského znaku. Najdeme zde jediné muzeum růží v Bulharsku
a institut pro pěstování rostlin a získávání éterických olejů.
Již od roku 1903 pořádá komunita Kazanlaku Rose Festival (Festival růží). Tyto oslavy se konají vždy první červnový víkend. V roce 2023 se konal jubilejní 120. ročník. Oslavy začínají časně ráno rituálním zahájením sklizně, kdy se sběrači a sběračky odění do pestrobarevných lidových krojů, schází za zpěvu a tance. Později se bujará veselice přesune přímo do městských ulic, kde dívky rozhazují okvětní plátky růží.
V rámci festivalu vystupují různé kapely a umělecké soubory. Lze navštívit nejrůznější výstavy. Mlsné jazýčky ocení gurmánské show a ochutnávky nejlepších bulharských vín. Mezi lidmi pobíhají maškary zvané „kukeri“, které zahánějí zlé duchy.
Vrcholem festivalu je výběr královny růží (růžová carevna), který probíhá každý rok nepřetržitě od roku 1968. Volba dívky, která získá titul růžové carevny, je naoko zaranžovaná soutěž, které se účastní nejpůvabnější absolventky středních škol v Kazanlaku. Odborná komise vybere vítězku během castingu, ještě před uspořádáním festivalu. Dívka, která zvítězí pak reprezentuje město na různých vystoupeních, přehlídkách a setkáních.
Přes den po hlavní ulici prochází mohutný průvod tisíců účastníků z celé země. V čele průvodu kráčí „královna růží“ v doprovodu malých princezen. Za nimi následují např. mažoretky, folklorní soubory, studenti, kovbojové na koních, motorkáři, alegorické vozy či starobylé kočáry. Podél trasy průvodu a v ulicích města, předvádějí umělci a řemeslníci své výtvory.
U pouličních stánků mohou zájemci zakoupit veškeré produkty, které se z růží vyrábějí, jako např. med, čaje, čokoládu, sirupy, džusy, víno, likéry a dokonce i brandy.
Putovnice a putovníci, kteří by chtěli festival shlédnout na vlastní oči, by si měli zajistit ubytování co nejdříve. Do Kazanlaku a okolí se totiž sjíždějí hosté z různých koutů světa. Tak neváhejte.
A co vy? Také máte touhu přivonět si k růži? Já rozhodně ano.