Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Řecko – co znát před odletem do Řecka?

Řecko patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace v Evropě a světě. Krásné pláže, historická města, úchvatné památky a bohatá kultura jsou jen některé z mnoha důvodů, proč si zvolit Řecko jako cíl vaší dovolené. Před odletem do této země je však důležité, abyste si zjistili a připravili se na základní pravidla jako jsou víza, měna, počasí nebo místní zvyky, které vás zde budou čekat. V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty, které byste měli znát před odjezdem do Řecka.

Cestovní doklady a víza

Pokud se chystáte na dovolenou do Řecka, je důležité vědět, jaké cestovní doklady budete potřebovat a jaké jsou požadavky na víza. Pro občany EU stačí k cestování do Řecka platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Platnost cestovního dokladu musí být minimálně do konce plánovaného pobytu v zemi.

V případě, že plánujete pobyt delší než 90 dnů, musíte si vyřídit vízum. O víza se žádá na řeckých diplomatických misích a konzulátech v zemi pobytu, případně přímo na hranicích při vstupu do Řecka.

Při cestování s dětmi je nutné mít s sebou platný rodinný doklad či rodný list a v případě potřeby doklad o souhlasu druhého rodiče s cestou. Pokud cestujete s domácím mazlíčkem, platí zvláštní pravidla pro jeho přepravu a pro pobyt v hotelích a apartmánech.

Měna a platby v Řecku

V Řecku je oficiální měnou euro (€). Je tedy velmi důležité zajistit si dostatek hotovosti v eurech před odjezdem, aby bylo možné snadno a bez problémů platit za ubytování, jídlo, návštěvy památek, ale také nakupovat suvenýry a další věci. Většina restaurací, obchodů a hotelů přijímá platby kartou, zejména v turistických oblastech a velkých městech, takže klidně můžete využít službu Revolut o které jste psali zde. Avšak je stále dobré mít s sebou trochu hotovosti navíc na případné neplánované výdaje nebo platby na menších trzích. Doporučujeme také mít s sebou platební kartu, kde si v případě potřeby v bankomatech můžete vybrat peníze.

Doprava v Řecku

Doprava v Řecku je dobře organizovaná a pokrývá většinu země. Základem dopravy jsou autobusy, které spojují nejen větší města, ale i menší vesnice a horské oblasti. Autobusové spojení mezi městy a vesnicemi je provozováno jak místními dopravci, tak i státními společnostmi. Mezi největší a nejznámější autobusové společnosti patří KTEL.

Kromě autobusů lze v Řecku využít i jiné druhy dopravy, jako jsou vlaky, taxi, lodě a letadla. Vlaky v Řecku jsou sice pomalejší než autobusy, ale nabízejí výhled na krásnou krajinu a jsou ideální pro delší trasy. V Řecku je také mnoho přístavů, odkud vyplouvají trajekty a lodě do různých destinací na ostrovech. Letecká doprava je vhodná pro delší vzdálenosti, jako například z Athén na ostrovy.

Pronájem auta je také velmi populární způsob dopravy v Řecku, ale doporučujeme zapůjčit spíše skútr za předpokladu, že neplánujete cestovat nikam daleko. Mnoho mezinárodních autopůjčoven má pobočky v Athénách, Thessaloniki a dalších větších městech a také na letištích. Je důležité si předem ověřit podmínky pronájmu, včetně pojištění a případných poplatků.

V Řecku musíte dodržovat pravidla silničního provozu a dodržovat povolenou rychlost. Parkování v centru měst bývá náročné a většina parkovišť je zpoplatněna. Se zmíněný skútrem se vám po městě bude lépe pohybovat a i parkovat.

Doprava v Řecku je rozmanitá a umožňuje pohodlné a snadné cestování po zemi, už záleží čistě na vás jakou formu dopravy zvolíte.

Jazyk a komunikace

V Řecku se jako úřední jazyk používá řečtina, ale mnoho lidí zvládá také angličtinu a další evropské jazyky, zejména v turistických oblastech. Pokud se chystáte na dovolenou do Řecka, je však vždy užitečné se naučit alespoň základní výrazy a fráze v řečtině, což zlepší vaši schopnost komunikovat s místními obyvateli a porozumět místní kultuře. Nicméně pokud budete cestovat s cestovní agenturou a budete převážně v resortu, pohybovat se s cestovní kanceláří po různých památkách, tak vám s jazykovou bariérou pomůže váš ambasador. Pokud neovládáte řečtinu, máte potíže s angličtinou a budete se potřebovat domluvit, tak můžete využít překladové aplikace jako je Google Překladač.

Stravování a pití v Řecku

Řecko je známé svou bohatou kuchyní, která je založena na čerstvých a kvalitních ingrediencích. Mezi tradiční řecká jídla patří například tzatziki (připravované z jogurtu, okurky a česneku), souvlaki (grilované kousky masa na špejli) a moussaka (dušené maso s bramborami a lilek). Řekové si rovněž velmi oblíbili různé druhy ryb a mořských plodů, které se většinou podávají grilované nebo pečené v alobalu.

V Řecku se také vyrábí vynikající víno a olivový olej. Tradiční řecké víno má vynikající chuť a kvalitu a v mnoha restauracích si můžete objednat skvělou lahvinku za velmi příjemnou cenu. V neposlední řadě jsou v Řecku oblíbené olivy na tisíc způsobů. Olivový olej. který se vyrábí z oliv je nedílnou součástí řecké kuchyně a používá se téměř ke všem pokrmům.

Restaurace v Řecku se obvykle specializují na jednu konkrétní kuchyni, například na ryby, maso, tradiční řecká jídla atd. Většina řeckých restaurací nabízí rozmanitou nabídku jídel za velmi přijatelné ceny.

Nachází se zde také mnoho kaváren, kde si můžete vychutnat vynikající řeckou kávu nebo tradiční sladkosti, jako jsou baklava, loukoumades nebo galaktoboureko.

Při stravování v Řecku je dobré vědět, že Řekové mají tendenci obědvat velmi pozdě, někdy až kolem 14. hodiny, a večeřet se často chodí až kolem 21. hodiny. Pokud tedy nechcete zůstat na prázdném žaludku, měli byste si s sebou vzít nějaké lehké občerstvení.

Voda z vodovodu v Řecku není zcela pitná, ale může se používat pro vaření a čištění zubů. Doporučuje se pít balenou vodu, která je v Řecku k dostání téměř všude. Co se týče alkoholických nápojů, platí v Řecku stejná pravidla jako v ostatních zemích – musíte být starší 18 let.

Turistická bezpečnost a zdravotní péče

Při plánování cesty do Řecka je důležité myslet i na turistickou bezpečnost a zdravotní péči. I když je Řecko většinou považováno za bezpečnou destinaci, je stále důležité být obezřetný a chránit se před potenciálními hrozbami.

Co se týče turistické bezpečnosti, je nutné být opatrný na kapesní krádeže, zejména v turistických centrech a na plážích. Měli byste si dávat pozor na své cennosti, nechat je v hotelovém sejfu.

Co se týče zdravotní péče, zdravotní zařízení v Řecku jsou obecně na vysoké úrovni a lékaři jsou kvalifikovaní a profesionální. Nicméně je vždy lepší mít platné cestovní pojištění, které pokryje všechny případné náklady na lékařskou péči a repatriaci. Cestovní pojištění doporučujeme, ať se vám dovolená zbytečně neprodraží.

V létě bývá v Řecku velmi horko, což způsobuje dehydrataci a úpal. Proto musíte pít hodně vody a vyhýbat se přímému slunci v době největšího slunečního záření. Nepodceňte to, ať si nepokazíte dovolenou hned v prvních dnech úpalem. Kromě toho se také chraňte před komáry a jinými hmyzem, který může přenášet nemoci.

Kultura a zvyky v Řecku

Jedním z nejvýznamnějších symbolů Řecka je modrá a bílá vlajka s osmi pruhy, která připomíná nekonečný modrý obzor a bílé domy na pobřeží. Modrá barva je také spojována s pravoslavnou církví, která hraje v řecké kultuře významnou roli.

Dalším důležitým aspektem řecké kultury je gastronomie. Tradiční řecká kuchyně je známá po celém světě a nabízí mnoho lahůdek, jako jsou olivy, feta sýr, řecký jogurt, sušené ovoce a zelenina, čerstvá ryba a maso. Mezi nejznámější řecká jídla patří gyros, tzatziki, moussaka a spanakopita.

Řecko je také známé pro svou hudbu a tanec. Zvláště populární jsou tradiční řecké tance, jako je sirtaki a hasapiko, které jsou tance v kruzích. Hudba a tanec hrají důležitou roli v řecké kultuře a jsou součástí mnoha slavností a oslav.

Kromě toho je v Řecku také důležité respektovat zvyky a tradice, jako jsou například návštěvy kostelů nebo klášterů, kde je třeba dodržovat určitou způsob oblékání a chování. To samozřejmě neplatí pouze v Řecku..

Tipy na zajímavá místa k návštěvě

Pokud plánujete cestu do Řecka, tak nezapomeňte, že se zde nachází spousta zajímavých míst, památek a krásných destinacích, které stojí za navštívení. Najdete zde krásné antické památky, romantické město Santorini, Meteoru, pláž Navagio a mnoho dalšího. Pokud chcete více tipů na to co vidět v Řecku, tak jako vždy v kartě jednotlivého státu najdete kategorii „Tipy na výlety“.

Závěrem lze shrnout, že před cestou do Řecka je důležité zkontrolovat platnost cestovních dokladů, připravit si dostatek Eur, správně zabalit a pojistit se. Je také nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti a snažit se respektovat místní kulturu a zvyky. Pokud se budete chovat slušně a držet se opatrnosti, tak si dovolenou určitě užijete a získáte zážitky na celý život. Budeme rádi, když se zážitky z Řecka podělíte v naší facebookové skupině.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *