Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Petřínská rozhledna – výhled na Prahu z nejkrásnějšího kopce

Petřínská rozhledna patří k nejznámějším a nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v Praze. Nachází se na Petříně, v parku o rozloze 60 hektarů, v blízkosti historického centra města. Její výška je 63,5 metru a nabízí návštěvníkům nádherný výhled na celou Prahu.

Historie

Petřínská rozhledna byla postavena v roce 1891 k příležitosti pražské Jubilejní výstavy. Autorem návrhu byl architekt Vratislav Pasovský, který se inspiroval francouzskou Eiffelovou věží. Původně byla rozhledna postavena jako dřevěná konstrukce a měla sloužit jako věž pro optické telegrafy. Později byla zcela přestavěna a stal se z ní pevná stavba, kterou známe dnes.

V roce 1938 byla rozhledna uzavřena a až do konce druhé světové války sloužila jako vojenská pozorovatelna. Po válce byla rozhledna zpřístupněna opět veřejnosti a od té doby patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v Praze.

Popis rozhledny

Samotná rozhledna má tvar miniaturní Eiffelovy věže a je vysoká 63,5 metru. Vzhledem k její výšce se nahoru dostanete, až po zdolání 299 schodů. Pokud máte zájem o návštěvu, můžete si zakoupit vstupenky na místě nebo si je předem objednat online.

Je postavena z pískovce a žuly a nabízí nádherný výhled na celou Prahu. Její nejvyšší bod se nachází ve výšce 324 metrů nad mořem. Uvnitř rozhledny vede dřevěné schodiště, které vede až na vrchol a kde si můžete užít nádherný výhled na panoráma města.

Petřínská rozhledna je také vybavena moderním výtahem, kterým se lze vyvézt do výšky 55 metrů nad zem. Zde se nachází vyhlídková terasa s výhledem na Pražský hrad, Karlův most, Národní divadlo a další památky. V nejvyšším patře rozhledny se nachází restaurace a kavárna, kde si můžete odpočinout a vychutnat si nádherný výhled na Prahu.

Petřínský park

Petřínská rozhledna se nachází v Petřínském parku, který je oblíbeným místem pražských obyvatel i turistů. Petřínský park je také ideálním místem pro procházky a pikniky, díky jeho nádherné přírodě a klidné atmosféře. Park má také mnoho cestiček a stezek, které vedou přes zelené louky, kolem rybníků a zahrad, a umožňují návštěvníkům prozkoumat všechny jeho krásy.

V Petřínském parku se také nachází několik historických památek, jako například barokní kostel svatého Vavřince, který byl postaven v 17. století, nebo památník Karla Hynka Máchy, slavného českého básníka. V parku nachází také Míčovna, která slouží jako muzeum historických vozů a kočárů, a také rozsáhlé labyrinty založené na vzoru labyrintů z antického Řecka.

Petřínská rozhledna je bezesporu jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších památek v Praze. Pokud máte rádi krásné výhledy a historické zážitky, je návštěva rozhledny na Petříně zcela nezbytná.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *