Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Hospitál Kuks – Příběh historického lékařského Komplexu

Česká republika skrývá spoustu historických památek, které stojí za vidění a tím nemyslíme jenom Pražský hrad, Karlův most nebo hrad Karlštejn. Ale Česká republika je domovem mnoha dalším skvostným zámků, hradů a historických komplexů, které stojí za návštěvu. Jedním z těchto skrytých pokladů je Hospital Kuks, bývalý lékařský komplex v Královéhradeckém kraji, který je zároveň fascinující historickou památkou a krásným místem pro turisty a milovníky umění.

Historie Hospitálu Kuks

Hospitál Kuks byl založen v 17. století, konkrétně v letech 1707-1717, hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Tento kukský pán, známý svým zájmem o vědu a umění, si vybudoval komplex budov, který sloužil jako nemocnice pro chudé a zaopatřovací ústav pro vojenské veterány. Hospitál Kuks měl také vzdělávací rozměr a poskytoval výuku mladým lékařům. K léčebnému komplexu patří také bylinky, takže v areálu najdete krásnou bylinkou zahradu obsahující mnoho léčebných bylinek a krásných rostlin. Procházkou v této zahradě si odpočinete a dozvíte se něco zajímavého o rostlinách.

Architektura a Umělecké Dílo

Jednou z nejvýraznějších a unikátních vlastností Hospitálu Kuks je jeho architektura a umělecké dílo. Hlavní vchod do komplexu zdobí sochy 24 biblických alegorií, které reprezentují různé nemoci a léčení. To je jen začátek. Uvnitř budov najdete rozsáhlou sbírku barokního umění, včetně nádherných fresek, soch a obrazů. Nejznámějším dílem je sochařský cyklus od Matyáše Bernarda Brauna, který zobrazuje postavy z Nového zákona.

Návštěva Hospitalu Kuks

Dnes je Hospitál Kuks otevřen pro veřejnost a slouží jako muzeum a kulturní centrum. Jestliže přemýšlíte nad tím, zda-li Hospitál Kuks navštívit, tak neváhejte. Je to krásný zážitek dozvíte se mnoho zajímavého a nasajete kouzlo historie. Prozkoumáte historické budovy, umělecká díla a zahrady. V průběhu roku se zde také konají různé kulturní akce a výstavy, které přidávají nový rozměr tomuto historickému komplexu. Informace týkající se různých kulturních akcích se dozvíte na oficiálních webových stránkách, kde můžete také zakoupit vstupenky.

Hospitál Kuks je skvělým příkladem toho, jak historická místa mohou spojovat lékařskou vědu, umění a kulturu do jedinečného a fascinujícího místa. Pokud plánujete návštěvu královéhradeckého kraje, tak nezapomeňte zařadit Hospitál Kuks do svého seznamu, protože tato historická památka je jedním z pokladů, které stojí za objevování.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *